Fakta a informace o bradavicích a jejich ošetření | Endwarts.cz

Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnických prostředků EndWarts Original, Pen a Freeze určených k odstraňování bradavic, a EndWarts Extra určeného k odstraňování měkkých fibromů.

Často kladené dotazy týkající se bradavic

Zde naleznete odpovědi na nejčastěji kladené dotazy týkající se bradavic a jejich ošetření.

  • Jsou bradavice přenosné?

    Bradavice – malé kožní výrůstky s hrubým povrchem – jsou velmi běžné, obzvlášť u dětí. Jsou však bradavice přenosné? Stručně řečeno ano, bradavice se mohou přenášet jak přímým, tak nepřímým kontaktem. Najít zdroj infekce je obvykle obtížné, protože viry způsobující bradavice jsou všudypřítomné a příznaky bradavic se mohou objevit za dva až šest měsíců.

    Bradavice se přenášejí dvěma hlavními způsoby:

    • Přímým kontaktem. Bradavice se mohu šířit z člověka na člověka kontaktem s kůží, například podáním ruky. Bradavice se také mohou běžně šířit z jedné části těla na druhou. K tomu může dojít, pokud se dotknete bradavice, a pak se dotknete poraněné pokožky.
    • Nepřímým kontaktem. Infekce může být rozšířena jakýmkoli předmětem, který přišel do styku s bradavicí. K šíření bradavic může vést půjčování osobních věcí, například ručníků či bot, nebo chůze naboso ve veřejných převlékárnách a veřejných bazénech.
  • Proč jsou bradavice přenosné?

    Bradavice způsobuje lidský papilomavirus (HPV), který spouští rychlý růst buněk v horní vrstvě kůže. Existuje přes 100 typů HPV virů, a různé kmeny viru způsobují různé typy bradavic. HPV virus se lehce přenáší z jednoho člověka na druhého, ale ne každý, kdo přijde do kontaktu s bradavicí, ji dostane.

    Děti, které ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém, a dospělí s oslabenou imunitou jsou k bradavicím náchylnější. Je důležité začít bradavice ošetřovat ihned, jakmile se objeví, aby se zabránilo jejich šíření na ostatní.

  • Bradavice, moluska nebo kuří oko?

    Nejste si jisti, zda se jedná o bradavici? Přehledná tabulka by vám mohla pomoci.

  • Mateřské znaménko, nebo bradavice?

    Většina dospělých má jedno nebo více mateřských znamének, a přibližně jeden z deseti má bradavici. Ačkoli mohou na první pohled vypadat podobně jak svým tvarem, tak barvou, existují mezi mateřskými znaménky a bradavicemi důležité rozdíly. Je důležité vědět, zda máte mateřské znaménko, nebo bradavici, protože přípravky pro ošetření bradavic by se neměly používat pro ošetření mateřských znamének.

  • Jak poznám, zda jde o mateřské znaménko, nebo bradavici?

    Toto jsou běžné typické znaky, které vám mohou pomoci určit, zda je výrůstek na kůži mateřské znaménko, nebo bradavice.

    Mateřská znaménka:

    • Jsou vytvořeny pigmentovými buňkami pokožky.
    • Nemohou se přenášet z člověka na člověka.
    • Mohou způsobit rakovinu (melanom).
    • Jsou buď plochá nebo vyvýšená.
    • Někdy z nich rostou chlupy.
    • Jsou obvykle jednobarevná a nezmění se z měsíce na měsíc.
    • Během hormonálních změn ztmavnou, například během dospívání a těhotenství.
    • Mohou se objevit přirozeně až do 20. roku věku.

    Bradavice:

    • Způsobuje je lidský papilomavirus (HPV).
    • Jsou přenosné.
    • Většinou jsou neškodné.
    • Obvykle vyrůstají z kůže (kromě veruk, které se objevují na chodidlech a mají tendenci zarůstat do kůže kvůli tlaku tělesné váhy).
    • Uprostřed mají často malé černé tečky – malinké krevní cévy, které bradavice zásobují živinami.
    • Mohou vyrůst kdekoli na těle, ale nejčastěji se objevují na určitých částech těla, jako jsou chodidla, ruce a prsty na rukou.
    • Obvykle po několika letech zmizí samy, avšak často to trvá i déle.
  • Jak odstranit mateřská znaménka a bradavice

    Mateřská znaménka by se měla odstranit pouze v případě, že existuje riziko vzniku melanomu nebo pokud jsou nepříjemná nebo způsobují problémy, například při holení. S odstraněním mateřského znaménka vám poradí váš lékař.

    Bradavice by měly být odstraněny, aby se zabránilo jejich šíření na ostatní. Nejjednodušší způsob, jak odstranit bradavice, je použití účinného, volně prodejného prostředku, například EndWarts PEN nebo EndWarts Original.

  • Co je lidský papilomavirus (HPV)?

    Bradavice, postihující jednoho z deseti dospělých a jedno ze tří dětí, způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Co je však lidský papilomavirus? HPV virus je velmi běžný virus, který infikuje horní vrstvu lidské kůže nebo sliznici. Bylo identifikováno přes 100 různých typů viru, z nichž přibližně 60 druhů způsobuje bradavice na rukou, chodidlech a na obličeji. Tyto typy HPV viru jsou obvykle neškodné. Ostatní se přenášejí sexuálním stykem a mohou způsobit genitální bradavice. Ne všechny druhy HPV viru přenášeného sexem jsou nebezpečné, ale v některých případech může vést infekce k rakovině děložního hrdla. Jelikož virus může být různého typu, je důležité znát fakta o HPV viru.

     

  • Fakta o HPV viru

    HPV virus obvykle vnikne do těla rankami v pokožce. Druhy HPV viru, které způsobují bradavice, se mohou přenášet jak přímým kontaktem s kůží nakaženého člověka, tak nepřímým kontaktem prostřednictvím infikovaných předmětů. Genitální bradavice se přenášejí pohlavním stykem. Některé typy HPV viru se přenášejí snadněji než jiné, a děti a lidé s oslabeným imunitním systémem jsou k infekci náchylnější než zdraví dospělí. 

    HPV virus lze velmi těžko odhalit, protože má dlouhou inkubační dobu. Po infikování může trvat dva až šest měsíců, než si bradavic všimnete. Není možné se bradavicím vyhnout úplně, riziko infekce HPV virem však můžete minimalizovat častým mytím rukou, nošením obuvi na veřejných místech, péčí o pokožku a péčí o své zdraví, díky které si udržíte silný imunitní systém.

  • HPV virus a odstranění bradavic

    Aby nedošlo k šíření HPV viru, je důležité ošetřit bradavice co nejdříve. Bradavice mohou být úspěšně ošetřeny doma volně prodejnými přípravky, jako například zdravotními prostředky EndWarts.


  • Co jsou moluska?

    Moluska a bradavice jsou kožní výrůstky, které se běžně vyskytují u dětí, ale způsobují je naprosto odlišné druhy virů. Moluska způsobuje virus molluscum contagiosum, zatímco bradavice způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Oba viry jsou přenosné a snadno se šíří, ale zatímco na molluscum contagiosum je většina lidí rezistentních, na HPV virus nikoli.

  • Příznaky molusek

    Podobně jako u bradavic jsou nejčastějšími příznaky tohoto onemocnění drobné výrůstky na kůži. Mezi příznaky obou těchto kožních potíží jsou však důležité rozdíly. Infekce molluscum contagiosum obvykle začíná vznikem malého hrbolku barvy kůže a velikosti špendlíkové hlavičky. Růst obvykle není bolestivý. Časem se hrbolek zvětší do velikosti perličky a také získá načervenalou barvu. Plně rozvinuté moluska mohou dosáhnout v průměru přibližně 2-5 mm a obvykle mají propadlý střed. Ten je někdy naplněn bělavou, voskovitou hmotou podobnou akné.

  • Děti a moluska

    Další podobností mezi molusky a bradavicemi je fakt, že se nejčastěji vyskytují u dětí a mladistvých. Výrůstky se obvykle vyskytují na zadní části kolene, okolo podpaží a na krku, obličeji a na rukou. Molluscum contagiousum může teoreticky infikovat jakoukoli část těla, včetně chodidel či dlaní, to je však vzácné. U dospělých se virus nejčastěji projevuje v oblasti genitálií, na břiše nebo spodní části zad a na vnitřní straně stehen.

  • Jak se molluscum contagiosum šíří?

    Stejně jako bradavice se i moluska šíří především přímým kontaktem s infikovanou kůží dětí a adolescentů, ale mohou se také šířit kontaktem s infikovaným předmětem, například:

    • ručníky
    • oblečením
    • hračkami
  • Léčba dětí s molusky

    Zatímco bradavice u dětí lze snadno ošetřit doma volně prodejnými prostředky, u molusek se takový postup obvykle nedoporučuje. U zdravých lidí infekce kůže obvykle odezní sama během několika let, někdy i dříve. Pokud má však infikovaná osoba sníženou imunitu, může virus vyvolat větší množství výrůstků, a infekce pak může být bohužel chronická. Obecně není důvod ošetřovat či odstraňovat výrůstky způsobené molluscum contagiosum, jelikož jsou neškodné a nakonec zmizí.

  • Co jsou kožní výrůstky?

    Kožní výrůstky, zvané též acrochordony, jsou malé neškodné hrbolky na kůži. Nejčastěji se objevují v podpaží, na krku, v tříslech, na očních víčkách a pod prsy. Kožní výrůstky má čas od času v životě téměř každý, na těle může být od 1 do 100 kožních výrůstků. Příčiny vzniku kožních výrůstků nejsou úplně jasné a zdá se, že vznikají třením kůže o kůži nebo oblečení. Protože se často objevují v kožních záhybech, jejich výskyt je častější u obézních lidí než u běžné populace.

  • Kožní výrůstek, nebo bradavice?

    Příznaky kožních výrůstků jsou podobné jako příznaky bradavic, existují však i důležité rozdíly. Kožní výrůstky mohou být hladké nebo nepravidelné a liší se co do velikosti – od několika milimetrů až po několik centimetrů. Zatímco kožní výrůstky jsou obvykle měkké a mají tvar balónku, bradavice jsou tvrdší a mají obvykle hrubší povrch. Zbarvení kůže u kožních výrůstků může být od světlé až po tmavou. Dalším rozdílem je, že bradavice způsobuje lidský papilomavirus (HPV) a jsou přenosné, zatímco kožní výrůstky se z jedné osoby na druhou přenášet nemohou. Protože bradavice a kožní výrůstky vypadají podobně, mnoho lidé si je plete. Pokud si nejste jisti, zda máte kožní výrůstek, nebo bradavici, měli byste se obrátit na dermatologa či lékaře.

  • Odstranění kožních výrůstků

    Ačkoli jsou kožní výrůstky neškodné, mohou být nevzhledné. Mohou vám také ztrpčovat život, pokud jsou opakovaně drážděny. V takovém případě kontaktujte příslušného lékaře, který vám poradí, jak kožní výrůstky odstranit. Možnosti ošetření zahrnují zmrazení, obvázání nití, či odstřihnutí. Ve vzácných případech kožní výrůstky samy spontánně odpadnou i bez ošetření.

  • Proč máme bradavice?

    Bradavice způsobují viry. Existuje několik různých typů virů způsobujících bradavice. Bradavicím svědčí teplé a vlhké prostředí. Virus se snadno šíří na místech, jako jsou veřejné bazény, fitness centra, a také přímým kontaktem. Někteří lidé mají pouze jednu bradavici, zatímco jiní jich mohou mít několik. Není neobvyklé mít až 10–20 bradavic. Často je jednodušší zbavit se nových bradavic než těch, které máte již mnoho let.

  • Který produkt na bradavice EndWarts zvolit?

    Chcete pomoci při výběru konkrétního produktu na bradavice? Zde je přehledná tabulka, která vám v rozhodování může pomoci.

Příčiny bradavic

Bradavice se mohou šířit mezi lidmi a z jednoho místa na vašem těle na druhé, jaké jsou příčiny?

Příčiny bradavic

Co jsou bradavice?

Bradavice jsou malé výrůstky na kůži způsobené virem (HPV, lidský papilomavirus).

Bradavice
Rodinný

EndWarts ORIGINAL

Pro celou rodinu

EndWarts ORIGINAL zdravotnický prostředek pro ošetření bradavic, který bradavice účinně vysuší.

EndWarts ORIGINAL
Pečující

EndWarts PEN C

Přesná aplikace

Obsahuje stejně silnou a účinnou kyselinu jako EndWarts ORIGINAL. Tento zdravotnický prostředek byl vyvinut a navržen se zřetelem na potřeby zákazníků. Bezpečná metoda pro pohodlné použití.

EndWarts PEN C

EndWarts FREEZE

Jednorázové ošetření

První zdravotnický prostředek pro domácí ošetření s dostatečně chladným plynem, který zasáhne i ty nejhlubší vrstvy bradavice.

EndWarts FREEZE

Opouštíte stránku EndWarts

Kliknutím na tlačítko „Pokračovat“ opustíte stránku společnosti Viatris a přejdete na stránky třetích stran, za jejichž obsah společnost Viatris nenese zodpovědnost.